A víz nyugalmat és életet varázsol bármely kertbe. Különleges értéke abban a tulajdonságában rejlik, hogy visszatükrözi a fényt. A vízfelületeket mindig diszkréten foglaljuk a kert általános kompozíciójába. A csobogó, csörgedező víz hangja is külön érdekesség a kertben.
Hagyományos, növényekkel beültetett kerti tó bármely formában és méretben készíthető. A vízfelület a talajszinttel egy síkban helyezkedjen el. Amennyiben azt szeretnénk, hogy kiemelkedjen a talajból, akkor 45cm magasságba tegyük. A kerti tavak medrét rugalmas műanyag PVC fóliából (tófólia) készítjük vagy előre gyártott műanyag medencéből.
- sárga álkálla
- tündérrózsa
- japán árnyéklilom
- vízimák
- orvosi kálmos
- mocsári gólyaorr
- vízi hídőr
- mocsári nőszirom
- nád
A hordóhoz hasonlóan a fadézsa is alkalmas arra, hogy mini tündérrózsák és más vízinövények otthona legyen. Kis mérete miatt a tél a beállta előtt ki kell üríteni vagy fagymentes helyre tenni.
Tavasszal derül ki, hogy a víz alatt áttelelt állatok közül nem mindegyik élte túl a hideget. Az elhullott állatokat azonnal el kell távolítani. A hó elolvadása után az elhalt növényi részeket is szedjük ki a tóból. Az elszaporodott növényeket ültessük szét.
Nyáron rendszeresen szedjük ki az algákat és a békalencséket és az elpusztult növényeket. Melegebb időben ellenőrizzük a víz hőmérsékletet és az erősen megnövekedett növényeket metszük vissza.
Ősszel meg kell akadályozni, hogy a levelek belehulljanak a tóba, ezért feszítsünk fölé hálót. Ha ez nem megoldható akkor, sűrűn szedjük le a falevelet a felszínről és a fagyra érzékeny növényeket vegyük ki a tóból és vigyük fagymentes helyre.
A félelmekkel ellentétben egy kerti tó fenntartása sem jár több munkával mint például egy szép virágoskert gondozása. A kerti tó célja a szép megjelenés mellett a természeti egyensúly állapotának fenntartása.
A természetes egyensúly eléréséhez elsőként egészséges vízre van szükség, de ez nem biztos, hogy azonos a látszatra tiszta vízzel. Lehet a tó vize időszakosan kissé opálos vagy zavaros, mégsem mondhatjuk, hogy rossz a vízminőség. Lehet a víz kristály tiszta, és attól még tartalmazhat mérgező anyagokat. Az algák jelenléte önmagában nem jelent veszélyt a tóra nézve.
Segítségünkre lehetnek az természetes egyensúly elérésében és víz tisztaságának megőrzésében a szűrők és a biológiai szűrők. Egy jól megépített és jól beállított biológiai szűrővel szinte egyenes út vezet teljes sikerhez.
Az évek folyamán a vízbe hulló levelek bomlásából egy vastagabb iszapréteg keletkezik. Ekkor elengedhetetlenül szükségessé válik a tó teljes kitisztítása. Ez nem kis feladat elé állít bennünket, körültekintően kell végeznünk, hogy az élővilág minél kisebb része pusztuljon el. A víz minőségének fenntartásában fontos szerepe van a növényeknek, így a növények ápolása a másik legfontosabb dolog. Fontos, hogy már a meder kialakításakor gondoljunk a növények ültetésére partok kialakításával. Minden növény a neki megfelelő vízmélységben érzi jól magát, fejlődik rendesen. Az egészséges víz fenntartásával a kórokozók számát is visszaszoríthatjuk.
Megfelelő minőségű víz esetén a halakkal lesz a legkevesebb gondunk. A halak gondozása nem igényel különösebb erőfeszítést, kivéve ha valamilyen betegség ütne fel a fejét. Ezt megfelelő óvintézkedésekkel elkerülhetjük, illetve kezelésekkel a kórokat megszüntethetjük. Egyedüli folyamatos elfoglaltságunk a halak etetése lesz, amely különleges, megnyugtató élményt tud nyújtani.
Mint ahogy a kert egészére is érvényes, a kerti tó esetén is szükséges (kötelező!) elvégezni az évszaknak megfelelő időszakos munkákat. Ha ezt mindig betartjuk akkor az év többi részében, nincs más dolgunk, mint élveznünk munkánk gyümölcsét. Egy szép, egészséges, gondozott kerti tó látványa megnyugtató és felemelő érzés tud lenni, a csobogó szökőkutakkal.
Ha kerti tavunkat folyamatosan ellenőrizzük, akkor tiszta vízben egészséges növény és állatvilág alakulhat ki.
Segítségre van szüksége? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Molnár Katalin